Location

Eskilstuna

Apply by

2019-11-08

Modersmålslärare deltid

Internationella Engelska Skolan (IES) is a leading independent school group ("friskola") with academic results far above average and a diverse and energetic staff. Teaching is through both Swedish and English, with English the language of the corridors. IES is one of Sweden's largest school groups at "Grundskolan" with 36 schools and around 25,600 students across the country. IES has grown steadily and maintained quality since 1993.

IES Eskilstuna is one of the largest schools in Sweden with nearly 1,300 students enrolled in grades 1-9 and approx 140 staff members.

Modersmålslärare deltid

Vi söker dig som är engagerad, intresserad av språkutveckling och är målinriktad. Du har mycket goda kunskaper i modersmålet och i kultur och traditioner i områden/länder där modersmålet talas. Du har en tydlig pedagogisk idé kring hur du kan stödja utvecklingen hos varje elev utifrån läroplanens intentioner och styrdokument.

Du är van vid att hantera digitala verktyg samt att samarbeta med andra pedagoger/lärare kring planering och utförande av undervisning
Vi förutsätter att du har goda kunskaper i svenska språket samt inblick i svensk kultur och tradition. Du är öppen och välkomnande i mötet med andra, har mod att tänka nytt och drivkraft att omsätta tankarna till handling.

Du har en svensk eller utländsk lärarexamen alternativt en utländsk akademisk examen. Du har goda kunskaper i svenska språket, minst motsvarande gymnasiets svenska 2.

Du har mycket goda kunskaper muntligt och skriftligt i modersmålet. Du har ett nutida språkbruk och följer den språkliga utvecklingen i modersmålet.

Du har även tidigare erfarenhet av läraryrket i Sverige eller utomlands. Det är meriterande om du har arbetat just som modersmålslärare tidigare. 

Vi lägger stor vikt vid personlighet och att du kan samarbeta och kommunicera med elever, kollegor och vårdnadshavare samt att du självständigt kan bedriva din undervisning utifrån styrdokumenten.

Kunskap om kursplanen i ämnet modersmål, pedagogiska planeringar, omdömesbeskrivning, bedömning och betygsättning är meriterande.

Aktuella språk (2h/v):

Spanska
Finska
Keldanska
Kurmanji
Somaliska
Sorani
Tigrinja

 

Välkommen med din ansökan!

OBS! Ansökan tas enbart emot via vår hemsida/Arbetsförmedlingen.

Responsible recruiter

Apply

Ad has been closed and it is no longer possible to apply.

Follow us on social media!